Bronzové ohlédnutí za světovým pohárem WSPS v Indii.

2. 4. 2024

Úvodní závod světového poháru WSPS IPC v disciplíně paratrap se uskutečnil v indickém New Delhi od 10. do 12.3.2024. Českou republiku v kategorii PT2 (postižení dolních končetin) reprezentovali Mirek Lidinský a Milan Kolář. „Trochu jsme se s Mirkem báli slabé účasti, ale nakonec se v naší kategorii sešla téměř kompletní světová špička ze sedmi států“, komentoval původní obavy stříbrný medailista z SP Al Ain 2023 Milan Kolář.

Před samotným závodem absolvovali čeští „brokaři“ tři tréninkové dny, během kterých si střelnici důkladně „načetli“. Proměnlivá viditelnost, nekompaktní pozadí a dopolední ostré boční slunce pak mnoha závodníkům přivodilo nemalé problémy. Naši reprezentanti se těmito okolnostmi vypořádali na výtečnou, protože po vyrovnaných výsledcích z prvního dne přidali skvělá čísla i v den finálový. Zejména Mirek se blýskl parádním výsledkem 49 zasažených terčů z 50. Celkový výsledek ze základní části 112/125 ho tak poslal do rozstřelu se Španělem Oloriz Sanz Ignacio Javiero o druhé, resp. třetí postupové místo. Milan po poslední položce o šest terčů odskočil svým pronásledovatelům a tím si pojistil finálový postup. Základní část ovládl vyrovnaným světovým rekordem 119/125 Filip Marinov ze Slovenska.

A dalo by se říci, že od této chvíle začal příběh plný překvapení. Finálová kola měla být živě přenášena platformou Youtube IPC do celého světa. I v České republice zasedlo k počítačům nepochybně mnoho rodinných příslušníků, známých, fandů  a příznivců. Jaké asi bylo jejich překvapení, když 50 minut sledovali na obrazovkách pouze logo Mezinárodního paralympijského výboru. Možná nakonec dobře, neboť jinak by byli sledující svědky naprosto neočekávané situace. Před začátkem finále se totiž musí všichni střelci dostavit v předem stanovaný čas na tzv. Reporting Time. „Docházeli jsme s Filipem, Milanem a Javierem Ignaciem před naplněnou tribunu na čas, maximálně s minutovým zpožděním“, připouští Mirek Lidinský. „Naprosto bez diskuse nám všem okamžitě napálili dva trestné terče, to se mi za celou dobu co střílím stalo opravdu poprvé a navíc ještě ve finále SP“ dodává. Vstup do finálového boje s dvou terčovou penalizací byl místo napomenutí, případně žluté karty, opravdu exemplárně přísný trest. Mistr světa z Limy 2023 italský favorit Cormons a domácí reprezentant Sekhon mají tím pádem dva terče náskok. Vše připraveno, zkontrolovaná zbraň, munice, brýle…..nádech výdech a jde se na to. První finálová rána Filipa Marinova…zásah. Stop, rozhodčí přistupuje a odebírá zásah jako první trestný terč. Mirek….zásah. Stop, zásah odebrán. A to se pro čtveřici „výtečníků“ celé opakuje ještě jednou. Po první pěti odstřílených terčích je to pro české barvy hororová bilance. Mirek zasažený jeden terč z pěti, Milan dva….  Možná právě tady nastal zlom. „Museli jsme oba přepnout na forsáž a koncentrovat se na 200%, vyklidnit hlavu a střílet jako na tréninku“ směje se Mirek. Dodává, že pak už nevnímal nic jiného než vlastní dech a bušení srdce. Hlášení výsledků jako by znělo někde hodně daleko a nesrozumitelně. Povedlo se….. Z 35 následujících terčů minul pouze 5. Celkem 33/40. Bronzová medaile. Fantastický úspěch. Milan šesté místo. Dva poslední závody SP, dvě medaile pro ČR. „Bronz a stříbro máme, teď už jen to zlato“  dodávají ve vší skromnosti na závěr oba šťastní střelci. Přejme tedy celému týmu „rovné broky“ na nadcházejícím MS ve španělské Granadě, kde se představí 8 českých reprezentantů.